Naše články

Prevence šikany pro děti s nemocí motýlích křídel

Preventivní program o prázdninách? Bylo to poprvé, co jsme přijali zvláštní nabídku – přijet na prázdninový pobyt, který požádala organizace DEBRA ČR v červenci pro dětské pacienty s nemocí motýlích křídel a jejich rodiny.

Epidermolysis bullosa congenita (EB) neboli tzv. nemoc motýlích křídel je vzácné vrozené dědičné puchýřnaté onemocnění. Nemocní neznají den bez bolesti. Lidé s EB mají velice jemnou, citlivou a lehce zranitelnou kůži.

S DEBROU, pacientskou organizací, která sídlí v Brně, ale působí v celé České republice, jsme se osobně seznámili v červnu v pražské Stromovce. Zjistili jsme, co nemocné děti potřebují a jak se jim žije. Překvapilo nás, že velmi vlídní lidé, kteří se o ně starají, vidí jako důležité, aby se jejich pacienti i jejich sourozenci dokázali vypořádat se šikanou, nedorozuměním a odmítnutím ze strany svých vrstevníků ve škole.

Přemýšleli jsme nad tím, jak náš preventivní program upravit, aby byl vhodný i pro pacienty. Nakonec postačilo jen vynechat některé fyzické kontaktní aktivity.
Děti nás v Radešíně naprosto ohromily. Přestože byla skupina věkově různorodá, složená z dětí od 6 do 14 let, celé odpoledne probíhalo, jako bychom byli v sehrané partě. Všechny děti byly přátelské, zajímaly se o téma prevence šikany a s elánem se pustily do všech aktivit, které jsme jim nabídli.

Nejvíc nás překvapilo, jak nad tématem šikany mnozí velmi zrale uvažují a že i ti nejmladší zvládli podat lektorům zpětnou vazbu. Díky vnímavému přístupu těchto dětí jsme téma šikany probrali do hloubky. Průběh prázdninové prevence šikany hodnotí vedoucí lektor programu Martin Čapek: „Rád jsem pozoroval, že při modelové situaci děti neváhaly a postavily se za kamaráda v nouzi. Za celé odpoledne jsme stihli kromě debaty také výcvik komunikační techniky zpětné vazby, příběhy, divadlo, hru pro radost i spolupráci v týmech, a nakonec také vzájemné ocenění, které si každý odnesl nalepené na tričku.

Co jsme zjistili? Že sebevědomí je důležité pro každého z nás. Že je důležité vědět, v čem jsem dobrý a co umím. Že zasmát se někdy cizímu „vtipu“ může být začátkem šikany. Že nás hodně potěší, když nás kamarádi pochválí.

Byl to prima den!

Ivana Šircová