Naše články

Netradiční závěr školního roku s deváťáky

Jak může vypadat originální rozloučení se základní školou v deváté třídě? Fungující kolektiv zvládne i velkou výzvu, třeba táboření v přírodě bez vymožeností moderní doby. Nevěříte?

Na konci devítky si někdy třídní učitel řekne: „Měl jsem fakt skvělou třídu!“ Po tolika společných letech na druhém stupni se budeme těžko loučit. Naším přáním je, aby si žáci co nejvíc v dobrém pamatovali svoje školní léta. Co jim takhle nabídnout poslední silný společný zážitek? I takhle může vypadat závěr školy – zážitkový rozlučkový kurz s deváťáky.

Nabídka Odyssey zněla: tři dny táboření v týpí. Ve třídě se pak plánovalo: „Pojedeme nejdřív vlakem a pak na místo dojdeme se svými věcmi v batohu po svých. Vařit na ohni bude výzva, jídelníček si vymyslíme sami! Potraviny nakoupíme společně…“ I přes někdy trochu šlehající plameny jsme udělali super domácí hamburgry. Připravit dřevo na všechny ohně byla práce pro silné a vytrvalé jedince. 

Když už jsme tábořili venku, naučili jsme se a na louce si  zahráli indiánský lakros, po dalším výcviku jsme uspořádali turnaj v ringu a vyzkoušeli jsme si i lukostřelbu. Zjistili jsme, jak drsný může být boj o oheň. Nechyběla taky netradiční spolupráce ve větších týmech, zaměřená na kulturní téma, dost jsme se nasmáli i při pantomimě. 

Večery končily u táborového ohně. Poslední večer jsme si s naším skvělým třídním učitelem připomněli naše největší zážitky ze školy. Teprve poslední den jsme s překvapením zjistili, kdo z nás byl vlastně upírem a po celou dobu našeho pobytu dokázal nepozorovaně „kousat“ lidi a zařídil tak, že nikdo ani na chvíli nebyl sám! Tři dny utekly jako voda a bylo tu balení, úklid tábořiště a návrat vlakem. Byl to náš úplně poslední školní výlet v této sestavě… Ještě nás čeká poslední vysvědčení na základce a po prázdninách hajdy na střední školu!

Martin Čapek a Věra Korousová